Navigácia

Obsah

Herkules alebo dobytie pekla

Typ: ostatné
herkules Obecný úrad Rajčany pozýva dňa 30.6.2021 o 15:30 hod. do Kultúrneho domu v Rajčanoch na bábkové divadlo Herkules alebo dobytie pekla. Vstupné dobrovoľné.

HERKULES alebo DOBYTIE PEKLA

Podľa hry ľudového bábkara Antona Anderleho zapísal a upravil Juraj Hamar

Výprava: Miro Duša    

Kulisy: Ďuro Balogh

Bábky: Beata Westrych-Zazrivec, Jaro Štuller

Text piesne a réžia: Juraj Hamar

 

Osoby:

ATMEDUS, kráľ

ALCESKA, kráľovná

LUCIUS, minister

SEVASTIANUS, minister

GAŠPARKO

HERKULES

PLUTO, knieža pekiel

ŠTRIK, čert

PIK, čert

 

Bábky oživujú:

Ivan Gontko a Rebeka Gontková alebo Juraj Hamar

 

"Herkules alebo Dobytie pekla" je inšpirovaná gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula. Knieža pekiel Pluto zošle na kráľa Atmeda chorobu. Jeho blízki sa mu snažia pomôcť a tak sa odoberú do chrámu boha Apolóna, aby vyprosili pre kráľa vyzdravenie. Pluto však navedie kráľovnú Alcesku, aby sa sama zabila a tak vrátila manželovi zdravie. Alceska sa obetuje a Pluto ju vezme do pekla. Keď sa to vyzdravemý Atmedus dozvie, rozhodne sa odísť do hôr a žiť v smútku ako pustovník. Vtedy prichádza na scénu udatný Herkules, ktorý sa vyberie do pekla, aby Alcesku vyslobodil z moci pekelnej a vrátil ju späť na zem. V príbehu nechýba Gašparko, ktorý spôsobom sebe vlastným tiež pomáha kráľovi, ale, ako vždy, nezabúda sám na seba a zo všetkých si robí žarty.

    Text hry je prepisom zvukového záznamu, ktorý sa zachoval v archíve bábkara Antona Anderleho tak, ako ho hrávali už jeho otec a ujo. Hra bola pod názvom "Silák Herkules" súčasťou kmeňového repertoáru Škrholového a Gašparkového divadla bratov Anderlovcov z Radvane.

   Inscenácia bola v roku 2013 ocenená Zvláštnou cenou Festivalu divadiel pre deti v Banja Luke (Bosna a Hercegovina) a Cenou divákov na Festivale Biela veža v Breste (Bielorusko).

 

Svojou účasťou súhlasíte s dodržiavaním COVID opatrení!


Prílohy

Vytvorené: 22. 6. 2021
Posledná aktualizácia: 22. 6. 2021 10:49
Autor: Správce Webu